Navigace

Odeslat stránku e-mailem

Obsah

Sázava v 17. století

  • # 1654 Objevuje se zde nový název obce, podobný dnešnímu - Sazawa. Tohoto roku, po skončení třicetileté války, kterou Sázava velmi utrpěla, byl proveden soupis usedlostí a tak bylo zjištěno, že v Sázavě bylo v té době jen 20 sedláků, 5 chalupníků a 4 zahradníci (domkaři).
  • # 1673 V tomto roce došlo ke smíru mezi Sázavou a Lanškrounem ve sporu o příjezd do městského lesa, do něhož vedla cesta pozemky sázavskými. Sázavští si stěžovali, že jsou velmi poškozování vysokými mýty a cly u horní brány v Lanškrouně a tak zakazovali lanškrounským používání cesty přes jejich pozemky do městského lesa. Spor byl vyřešen tak, že sázavští uvolnili cestu pro lanškrounské a za to měli právo sbírat si v lese chrastí a stelivo, avšak beze škod v lese. za to se však zavázali, že budou cestu z Lanškrouna od horní brány až do lesa udržovat ve sjízdném stavu použitím kamene a štěrku.
  • # 1698 V této době se v okolí vyskytovali vlci. Od roku 1697 byli v místních lesích zřizovány vlčí jámy a roku 1698 byl zde vlk dokonce chycen.